Improwizacja- najlepszy trener dziecięcej wyobraźni

Czy Twoje dziecko się nudzi? Może będziesz zaskoczony, ale… to dobrze! Czasami tak bardzo troszczymy się o nasze maluchy, że chcemy wymyślać dla nich zabawę za zabawą, wypełniając całą ich dobę planowanymi zajęciami. Tymczasem nuda, a także brak dostępu do tradycyjnych zabawek, jest każdemu dziecku niezwykle potrzebna, ponieważ uruchamia jego wyobraźnię. Szczególnie cenne są zabawy spontaniczne, nie przebiegające według scenariusza, w których dziecko na bieżąco podejmuje kluczowe decyzje. Podpowiadamy 6 rodzajów improwizowanych zabaw, które warto zasugerować dziecku.

Mały teatr

Dziecięca wyobraźnia jest niezwykle plastyczna. Niejednokrotnie ze zdziwieniem i rozbawieniem obserwujemy maluchy, które z łóżka robią to bazę, to łódź, to statek kosmiczny, a następnie odgrywają odpowiadające tym scenografiom role. Może warto zachęcić dziecko, aby w tych zabawach poszło o krok dalej?

Wyjmij z szafy nieużywane, stare ubrania, w piwnicy poszukaj akcesoriów mogących stanowić uzupełnienie kostiumu. Zachęć dzieci, aby bez przygotowania i bez scenariusza odtwarzały scenki z ulubionych bajek, by je na bieżąco modyfikowały. Maluchy mogą również inscenizować przedstawienia ad hoc- ważne, aby nie narzucać im sztywnych ram, nawet jeśli zaproponowana przez dzieci konwencja zdaje nam się absurdalna i niemądra.

Pokaż, narysuj

            Jedną z najprostszych zabaw wymagających improwizowania są kalambury- zarówno w wersji z pokazywaniem, jak i rysowaniem. Pozwalają one nie tylko na radosną ekspresję, ale też są doskonałym treningiem umiejętności społecznych- dziecko uczy się konstruować komunikat w sposób zrozumiały dla otoczenia.

            Co więcej, kalambury pozwalają dziecku wyzbyć się skrępowania. Nawet w szkołach aktorskich technika ta jest wykorzystywana do otwierania ciała i odnajdowania radości w pracy z nim. Jeśli więc nie masz pomysłu na zabawę w rodzinnym gronie- sięgnij po kalambury.

Dawno, dawno temu…

            Chętnie opowiadasz dziecku bajki na dobranoc? Odwróć role! Zachęć malucha, aby to on uchylił rąbka swojej wyobraźni i opowiedział Ci historię, która właśnie rozgrywa się w jego głowie. Możecie się zamieniać, kończyć za siebie zdania, podrzucać pomysły.

            Warto nawet nagrywać takie sesje- mogą się one stań nietuzinkową pamiątką, albo nawet posłużyć jako kanwa do późniejszej dziecięcej twórczości.

Magiczny świat sztuki

            Naturalną formą ekspresji człowieka jest sztuka. To droga wyrażenia siebie, dania upustu emocjom, stworzenia czegoś oryginalnego. A przede wszystkim, sztuka nie jest domeną dorosłych. Dzieci uwielbiają zajęcia plastyczne i muzyczne- rysowanie, malowanie, taniec, śpiew. Zadbaj o to, aby w domu nigdy nie zabrakło akcesoriów pozwalających dziecku rozwijać wrażliwość artystyczną.

Z czym to się kojarzy?

            Bardzo łatwą zabawą, możliwą do przeprowadzenia w każdych warunkach, są skojarzenia. Podaj pierwsze słowo i zachęć dziecko, żeby powiedziało, z czym mu się ono kojarzy, po czym odpowiedz na skojarzenie dziecka- i tak można w zasadzie bez końca! To świetny pomysł na improwizowanie w środkach transportu, w poczekalni u lekarza czy podczas długiego spaceru.

Drugie życie codziennych przedmiotów

            Jeśli dziecko chce się bawić guzikami, garnkami czy miotłą, i to wcale nie w sposób zgodny z przeznaczeniem tych przedmiotów- nie mów mu „Przecież masz tyle zabawek!” Przeciwnie, zachęcaj do poszukiwania rozrywki w najbliższym otoczeniu. To bardzo ważny element kształtowania dziecięcej wyobraźni.

            Spontaniczność jest cechą cenioną u dorosłych ludzi. Idzie ona w parze z odwagą, pewnością siebie i kreatywnością. A nic nie rozwija spontaniczności w takim stopniu, jak improwizowane zabawy. Zachęcajmy dzieci do wychodzenia poza schemat i przejawiania aktywności opartej na improwizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *